תפריט

הסכם יחסי ממון וחלוקתו בין בני זוג נשואים

חוק יחסי ממון בין בני זוג קובע, כי בעת פטירה או גירושין זכאי כל אחד מבני הזוג למחצית מהרכוש והממון המשותף שצברו במהלך נישואיהם.

אם זוג נשוי מעוניין כי במקרה של סיום נישואיהם יופרדו הנכסים שצברו במשך השנים, כך שיהיו שייכים לכל אחד בנפרד ולא יחולקו שרירותית על פי כללי החוק, עליהם לעשות זאת בצורה מפורשת על ידי הסכם ממון ורצוי שיבצעו זאת ע"י עורך דין מתחום דיני משפחה ויתנו לו תוקף משפטי ומחייב.

  • בני זוג יכולים לערוך את הסכם הממון לפני נישואיהם (הסכם קדם נישואין), או במהלך הנישואים.
  • כאשר בני זוג שאינם נשואים, אך חיים ביחד, רוצים לערוך הסכם המסדיר את מערכת היחסים הכלכלית ביניהם, ניתן לעשות זאת ע"י הסכם לחיים משותפים בין ידועים בציבור.

שלבי ההליך בדרך להסכם:

  • עקב מורכבות הנושא מומלץ להסתייע בעורך דין לעריכת ההסכם.
  • ההסכם טעון אישור רשמי של בית משפט לענייני משפחה, או נוטריון.
  • האישור יינתן רק לאחר שבית המשפט או הנוטריון נוכחו לדעת שבני הזוג גיבשו את ההסכם מרצונם החופשי, תוך הבנת המשמעות של ההסכם ותוצאותיו.

ומשכך רצוי שעורך דין מתחום דיני המשפחה ינסחו ויעמוד על הדברים המהותיים בהסכם ויסביר לצדדים באופן ברור את ההסכם ומה שהם עתידים לקחת על עצמם.

חלוקת פנסיה תקציבית בין בני הזוג

כאשר עובד או גמלאי המבוטח בפנסיה תקציבית נפרד מבת זוגו, ונקבע בפסק הדין כי בת הזוג לשעבר זכאית לחלק מקצבת הפנסיה של העובד או הגמלאי, יועבר חלקו של בן הזוג ישירות אליה, בהתאם לכללים המפורטים להלן.

חלוקת הפנסיה רלוונטית גם במקרים של עובדת או גמלאית שנפרדת מבן זוגה.

במי מדובר?

עובדים המבוטחים בפנסיה תקציבית או גמלאים הזכאים לקצבת פנסיה תקציבית ובני זוגם לשעבר, שניתן לגביהם פסק דין המורה על חלוקת קצבת הפנסיה בין שניהם, ובתנאי שהתקיימו שני התנאי הבאים:

  1. נקבע בפסק הדין כי התקופה המשותפת של בני הזוג שמכוחה מחולקים כספי החיסכון הפנסיוני מסתיימת לכל המאוחר במועד הפירוד של בני הזוג. מועד הפירוד יכול להיות מועד התרת הנישואין, מועד קביעת הסדר איזון משאבים בידי בית משפט או בית דין (הסדר הקובע את חלוקת הרכוש בין בני זוג בהתאם לחוק יחסי ממון בין בני זוג) או כל הסדר אחר שנקבע על-ידי בית משפט או בית דין לחלוקת רכוש בין בני הזוג עקב פרידתם, כולל הסדר לחלוקת החיסכון הפנסיוני.
  2. נקבע כי חלקה של בת הזוג יהיה בשיעור קבוע מתוך הקצבה של העובד או הגמלאי ולא יעלה על מחצית הקצבה.

השאירו את הפרטים ונחזור אליכם:

עוד בנושא

ירושה

ירושה של בן זוג: אם אדם מת מבלי שערך צוואה, עיזבונו (כספים, נדל"ן, מיטלטלין, רכוש, זכויות וכו') יחולק בין קרובי

מכתב פיטורים ללא שימוע
פיטורין ללא שימוע

פיטורין ללא שימוע נחשבים לפגיעה בזכויות העובד המפוטר. לפי החוק, עובד רשאי לעבור שימוע על מנת להשמיע את דעתו לפני

פיצויים

מהו גובה הפיצויים שמגיע לעובד? שיעור פיצויי הפיטורים הוא שכר חודש אחד לכל שנת עבודה אצל אותו מעסיק או באותו

מנהל עיזבון

קיימים מקרים בהם היורשים אינם יכולים לנהל את עיזבון המוריש מסיבות שונות, בהן מורכבות העיזבון או חובות כבדים הרובצים עליו,

עורך דין צוואות וירושות
עורך דין צוואות וירושות

עורך דין לענייני צוואות וירושות עורך דין לענייני צוואות וירושות מייעץ ומטפל בנושאים של צוואות, תכנון העזבון, ירושות, וכל המתרחש

הסדרי ראייה
הסדרי ראייה

הפרת זמני השהות בהסכם גירושין והפעולות המשפטיות שיש לבצע הפרת זמני השהות בהסכם גירושין היא עבירה שנעשית כאשר אחד מהצדדים

השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר

דילוג לתוכן